Radiátory patria ešte stále medzi klasický druh vykurovania v bytoch

Pri stavbe nových bytov či domov sa okrem iného rieši aj spôsob vykurovania domácnosti. Vykurovanie je široký pojem, aj keď mnohí z nás si pri ňom predstavia teplú vodu a teplo v byte. Z časti je to tak, no aby bolo vykurovanie naozaj efektívne, je potrebné, aby vykurovacie teleso fungovalo správne a prenášalo teplo zo svojho zdroja do celej vykurovacej plochy rovnomerne. Radiátory poznáme všetci. Nájdeme ich takmer v každom panelákovom byte, no nie sú žiadnou výnimkou ani v rodinných domoch. Poďme sa spoločne pozrieť, ako fungujú a aké druhy sú na trhu dostupné.

topení

Aké druhy radiátorov sú na trhu a pre ktorý z nich sa rozhodnúť?

Radiátory môžeme charakterizovať ako vykurovacie telesá, ktoré sa navrhujú tak, aby boli schopné odovzdať do miestnosti čo najviac tepla. Spravidla sú vyrobené z materiálov, ktoré tejto funkcii napomáhajú. Najčastejšie využívané sú doskové a článkové radiátory. Doskové sa skladajú z jednej alebo niekoľkých dosiek a sú pomerne obľúbené. Fungujú na princípe sálania a ich výkon je závislý od počtu vykurovacích dosiek. Článkový radiátor považujú mnohí za zastaralý. Je pravdou, že patrí medzi najstaršie typy, no technológia výroby je dnes už iná a ich výhodou je najmä ich flexibilita. Dajú sa totiž rozšíriť podľa požiadavky majiteľa. Okrem týchto dvoch typov môžete na trhu naraziť aj na takzvané rúrkové radiátory, konvektory či plošné vykurovacie systémy. Pri rozhodovaní sa však radšej poraďte s odborníkmi.

radiátor

Viete, kde by mal byť umiestnený vás radiátor?

Vo väčšine panelákových bytov máme o túto záležitosť postarané. Sú spravidla umiestnené pod oknom, čo má svoju výhodu. Pri okne býva väčšinou chladnejšie ako v iných častiach miestnosti a to aj napriek tomu, že máme dobre tesniace okná. Vzduch, ktorý prechádza od okna, je „zohrievaný“ teplom z radiátora a prúdi ďalej do miestnosti. Pred radiátory určite nedávajte žiadny nábytok, pretože tak zabránite teplu, aby prechádzalo ďalej. Pre efektívne vykurovania sa tiež neodporúča sušiť na radiátore prádlo. Priestor pred ním a i na ňom by mal byť voľný. Nezabudnite tiež svoje radiátory pravidelne odvzdušňovať. Ak neviete, ako na to, prečítajte si pár rád na internete.

Všetko podstatné o fungovaní radiátorov nájdete na našej webovej stránke https://www.viessmann.sk/.