Ketónová diéta a bolesti hlavy

V poslednej dobe je keto diéta veľmi často skloňovaným pojmom. V preklade ide o spôsob stravovania, kedy človek prijíma len proteíny, teda bielkoviny. Na druhej strane sa úplne vyhýba sacharidom ( cukrom ) a tukom. Každá radikálna zmena stravy, však so sebou prináša i zdravotné prejavy, ktoré vnímame ako vyslovene negatívne. Ani pri proteínovej diéte vás, pravdepodobne, tieto drobné komplikácie neobídu. Jedným z veľmi bežných problémov, ktorý začne ľudí prechádzajúcich na túto stravu trápiť, sú časté a silné bolesti hlavy.Žena s kučeravými hnedými vlasmi a výraznými pehami má zatvorené oči a drží sa za hlavu

Prečo a kedy hlava bolí?
Bolesť hlavy sa najčastejšie objaví v prvej fáze diéty. Ide o najprísnejšiu a hlavne najnáročnejšiu fázu, takže nie je nič zvláštne na tom, že vaše telo môže na túto zmenu reagovať rôznymi spôsobmi. Pokiaľ vás hlava zvykla bolievať aj v minulosti, nemusí ísť o prejav v dôsledku zmeny stravy.

Čo pomôže
Pri bolestiach hlavy vám jednoznačne pomôžu klasické spôsoby, teda analgetiká. Niekedy môže ísť o prejav miernej dehydratácie, preto pite dostatok tekutín. Ideálna je minerálna voda a čaje bez cukru. Pozor, zakázaný je aj med a akékoľvek iné sladidlá, ktoré obsahujú sacharidy. Vodu svojmu telu dodáte aj konzumáciou vhodnej a v tomto prípade i povolenej zeleniny. Najviac vám pomôžu druhy, ktoré obsahujú vysoké percento vody, teda napríklad cuketa alebo uhorka.
Bolesť hlavy môže byť aj prejavom nedostatku soli. To zároveň býva, pri ketónovej diéte, veľmi častým problémom. Základom je všetko jedlo dostatočne osoliť. V priemere by ste mali používať asi jeden a pol krát viac soli, ako ste zvyknutí bežne.Žena pije vodu so skleneného pohára

Kedy spozornieť
Pokiaľ by vaše bolesti hlavy neustupovali ani po dlhšej dobe, určite by ste mali navštíviť lekára, poprípade svojho výživového poradcu. Môže sa totiž diať to, že vám chýbajú isté látky, teda minerály, vitamíny alebo spomínané soli. Ako sme spomenuli už na začiatku, bolesti hlavy nemusia byť iba prejavom zmeny stravy. Preto sa určite poistite a k lekárovi preventívne zájdite.