Bielkovinová diéta: Skúste konečne niečo, čo funguje

Nie je nič horšie, ako keď sa človek snaží schudnúť a nedarí sa mu. Ten najhorší scenár, kedy už niekoľko týždňov či dokonca mesiacov prakticky hladuje, cíti sa slabý, je nervózny a viditeľnejšie výsledky žiaľ neprichádzajú. Alebo v prípade, ak ide o diétu či skôr hladovku, kedy síce výsledky prídu, ale nie sú dlhodobé, pretože takýmto brutálnym spôsobom sa nedokážeme obmedzovať večne. Následne to s najväčšou pravdepodobnosť vzdáme a pustíme sa do ďalšieho extrému, začneme jesť všetkého a veľa.

  • Sú to známe situácie. Práve preto by funkčné diéty nemali byť o nezmyselnom hladovaní, ale musia mať svoj systém. Musia mať nejaký svoj jasný základ a pilier, o ktorý sa dá oprieť.

meter, sendvič

To je dôvod a rozdiel, prečo sú niektoré iba krátkodobým hitom a iné zostanú známe, overené a aktuálne niekoľko rokov. A práve k tejto druhej kategórii sa radí známa bielkovinova dieta.

Bielkoviny označované ako aj proteíny majú pri stravovaní dôležitú úlohu.

Sú dôvodom, respektíve zdrojom našej fyzickej sily, ktorá je potrebná aj v čase diéty a spaľovania tukových zásob. Takisto udržiavajú zdravú kondíciu svalstva, čo je opäť ďalším podstatným faktorom, na aký by sme pri diétach nemali zabúdať.

  • Asi málokto túži po tom, aby stratil potrebné sily či aby poškodil svoje svalstvo. Primárne chceme schudnúť preto, aby sme sa zbavili tukových zásob.

fitness žena

A práve toto je princíp proteínového stravovania. Udržiavať vašu fyzickú silu, svalstvo a funkčný metabolizmus, no zároveň spaľovať tukové zásoby. A to konkrétne tým, že následkom bielkovinovej diéty nastane v telo ketóza.

Stav, ktorý vzniká už o 2 – 3 dni pri prísnejšom obmedzení príjmu sacharidov. Znížená hladina sacharidov v tele vedie k tomu, aby si telo za primárny zdroj energie a spaľovanie zvolilo tukové zásoby. Tie sa tak budú páliť rýchlejšie a účinnejšie v dôsledku znížených zdrojov cukrov a sacharidov a vyššieho príjmu proteínov.