Tipy na zeleninové pokrmy, ktoré si môžete dopriať aj počas bielkovinovej diéty

Ak ste doteraz nemali radi zeleninu, verte, že po začatí bielkovinovej diéty, si ju zamilujete najviac na svete. V prvej fáze ide totiž o jediné „normálne“ jedlo, ktoré môžete okrem tých práškových, jesť. Viete čo je škoda? Drvivá väčšina ľudí je presvedčená, že jediná forma, ako sa dá zelenina jesť, je šalát. Niekto nemá dokonca ani toľko fantázie. Zeleninu si len nakrájajú na tanier, posolia a možno pokvapkajú olivovým olejom. Ľudia zlatí, otvorte trošku svoju myseľ a začnite si zeleninu naozaj užívať.Košík s cviklou, cibuľou a mrkvou.jpg

Prvá fáza

V prvej fáze nemáte povolené žiadne normálne jedlá, takže zeleninové šaláty budú naozaj najlepšou voľbou. Okrem nich môžete zeleninu jesť aj, len tak, teda nakrájanú a surovú alebo opečenú na panvičke. Ako malé ozvláštnenie, pomôžu aj zeleninové a hubové polievky. Môžete si ich pripraviť „na krémovo“, no bez smotany alebo klasicky. Do polievky nikdy nepridávajte nič okrem zeleniny, olivového oleja, vody, korenia a soli.

Druhá fáza

V druhej fáze diéty môžete zeleninu využiť ako prílohu k mäsitým pokrmom. Ak sa prejete šalátu, môžete si z nej pripraviť omáčku. Aj v tomto prípade si dajte pozor na to, aby ste omáčku pripravovali len zo zeleniny a vody. Smotana či mlieko je prísne zakázané.
Ak chcete namiesto mesta jesť vajíčka, pripravte si chutnú omeletu alebo praženicu so zapečenou zeleninou a pokiaľ máte na prípravu jedla viac času, tak sa pohrajte s frittatou.Zelený kaleráb na kope.jpg

Tretia fáza

V tretej fáze je to veľmi podobné ako v tej druhej. Rozdiel spočíva v tom, že si môžete dopriať omnoho viac druhov zeleniny – v podstate všetku a taktiež strukoviny, zemiaky a ryžu. Keďže zelenina nie je započítaná do piatich jedál, ktoré môžete počas dňa zjesť, môžete ju v ľubovoľnom množstve zakomponovať priamo do „normálnych“ jedál. Výborné je rizoto alebo zemiaky zapečené s tvrdými druhmi zeleniny, ako je napríklad cuketa, tekvica, mrkva či brokolica.